Közigazgatás

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
május 8. szerda, Mihály

KÖZBIZTONSÁGI ÉS BŰNMEGELŐZÉSI CENTRUM - Újbudai Közterület Felügyelet: Jogszabálytár

JOGSZABÁLYTÁR

ÚJBUDA Közterület-felügyeletének feladatát,  hatáskörét és tevékenységét meghatározó hatályos jogszabályok

 

  • Az alap a közterület-felügyeletről szóló 1999. évi LXIII. törvény. A törvényben foglalkoznak a közterület-felügyelet jogállásáról, szervezetéről, feladatairól, benne foglaltatik továbbá a közterület-felügyelők intézkedési jogköre, valamint a feladatok végrehajtásának eszközei.
  • A közterület-felügyelet egyes szabályok betartását ellenőrzi és szankcionálja azok megsértését. Ezért kiemelt jelentőséggel bír az 1999. évi LXIX. szabálysértési törvény,valamint a 218/1999. számú egyes szabálysértésekről szóló kormányrendelet.
  • Gyakran kerül előtérbe az 1/1975 (II.5.) KPM-BM együttes rendelet, amely a közúti közlekedés szabályairól (KRESZ) szól. A közlekedés rendjének kisebb fokú megsértése (pl.: járdán való szabálytalan várakozás, mozgáskorlátozott parkolóhely elfoglalása, stb.) a közterület-felügyelet hatáskörébe tartozik a 218/1999. évi kormányrendelet előírásai szerint.
  • A helyszíni bírságolás szabályait a 10/2000 (II.23.) számú BM rendelet tartalmazza. A rendelet szabályozza, hogy mikor alkalmazható a helyszíni bírság, illetve, hogyan kell kinéznie, és miket kell tartalmaznia a helyszíni bírságtömbnek.
  • Az 1/1986. számú ÉVM-EüM együttes rendelet a köztisztasággal és a települési szilárd hulladékkal összefüggő tevékenységéről. E rendelet magában foglalja az ingatlanok és közterületek tisztántartását, a köztisztasági szolgáltatás ellátását, a települési szilárd hulladék ártalmatlanítását és hasznosítását, valamint a köztisztasági rendelkezések betartásának ellenőrzését.
  • 6/2005. (II.22.) ÚJBUDA Önkormányzati rendelet a kerületi zöldfelületek megóvásáról szól. A rendelet megakadályozza az Önkormányzat tulajdonában álló fásított közterek, közkertek, közparkok, rekreációs célú (pihenés, sport, játék) közparkok más célra történő felhasználását, az élő növényzet rongálását, pusztítását, tiltja a zöldfelületre történő behajtást, és parkolást is. A rendelet megsértői helyszíni bírsággal sújthatók.
  • 11/2000 BM rendelet a szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. törvény végrehajtásához tartalmaz néhány utalást.
  • 16/2003 BM rendelet az egyes szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeit tartalmazza, így a közterület-felügyelőkét is.
  • 20/2003. (VI.24.) ÚJBUDA Önkormányzati rendelet a közterületen való szeszesital-fogyasztás korlátozásáról szól. A rendelet alapján tilos a szeszesital fogyasztás s kerület valamennyi közterületén. A rendelet megsértői helyszíni bírsággal sújthatók.
  • 20/2005. (IV.27.) ÚJBUDA Önkormányzati rendelete a reklámok és reklámhordozók elhelyezéseinek szabályairól szól. A rendeletben meghatározzák a reklám, reklámozó és reklámhordozó fogalmait, és leírják a reklámok és a reklámhordozók elhelyezésének szabályait, hova lehet elhelyezni őket és hova nem szabad.
  • 35/2000. BM rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szól. A rendeletben megtalálható a belföldi és a nemzetközi vezetői engedélyekkel kapcsolatos tudnivalók, ezek kiadásának feltételei, szüneteltetése valamint a helyszínen történő elvétele is.
  • 39/2003. (XI.26.) ÚJBUDA Önkormányzati rendelete az állattartásról. A rendeletben meghatározzák az állattartás szabályait, helyileg hol folytatható a kerületben állattartás, engedély nélkül illetve engedéllyel tartható állatokat.
  • 41/1997. FM rendelet az Állat-egészségügyi Szabályzatkiadásáról. A rendeletben megtalálható az állattartás állat-egészségügyi követelményei, az állati hulladék fajtái, azok ártalmatlanná tétele, az állatforgalmazás, - szállítás, - hajtás, - kiállítás, - vásár, - piac, és az állatverseny állategészségügyi szabályai is.
  • 43/1999. BM rendelet a közterület-felügyelői intézkedések végrehajtásának módjáról és eszközeiről szól. A felügyelő kötelességeit, illetve intézkedéseinek menetét írja le.
  • 46/1999. BM rendelet a közterület-felügyelők egyenruha-ellátásáról, a felügyelői jelvényről és a szolgálati igazolványról. A rendelet tartalmazza a közterület-felügyelők egyenruha alapellátási normáját, a közterület felügyelői jelvénnyel és a közterület-felügyelői szolgálati igazolvánnyal kapcsolatos fontosabb tudnivalókat.
  • 48/1994. számú Fővárosi Közgyűlési rendelet a főváros köztisztaságáról szól. A rendeletben meghatározzák a burkolt közutak, járdák takarítását, síkosság mentesítést, hóeltakarítást, azoknak a területeknek a listáját, ahonnan eltérő engedély hiányában azonnal el kell szállítani a törmeléket, sittet.
  • 59/1995. számú Fővárosi Közgyűlési rendelet a fővárosi közterületek használatáról és a közterületek rendjéről szól. A rendeletben megtalálható a közterületek használata, a közterület-használati hozzájárulás, a közterület-használat időtartama, a közterület-használati hozzájárulás kérelmezése, a közterület-használati hozzájárulás megadása, megszűnése, a közterület-használati díj, az alól való mentesség, a jogellenes közterület-használat következményei, közterületi szabálysértések.
  • 61/2002. Fővárosi Közgyűlési rendelet a települési szilárdhulladék-gazdálkodással összefüggő önkormányzati feladatokról, különösen a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos hulladékkezelési közszolgáltatásról szól. A rendeletben fogalmi meghatározások, hulladékgazdálkodással és a hulladékkezelési közszolgáltatással kapcsolatos önkormányzati feladatok szerepelnek.
  • A 78/1999. EÜM-BM együttes rendelet a közterület-felügyelők egészségi, fizikai és pszichikai alkalmassági követelményeiről szól. A rendeletben részletesen olvasható, hogy a közterület-felügyelőknek milyen alkalmassági vizsgálatokon kell átesniük, illetve mik az alkalmasságot kizáró tényezők, kik végezhetik az alkalmassági vizsgálatot.
  • 132/2000. Kormányrendelet a középületek fellobogózásának egyes kérdéseit tartalmazza. A rendeletben meghatározzák a zászló, a zászlórúd illetve árboc méretét, melyeket a melléklet tartalmazza egy táblázat formájában.
  • 218/2003. Kormányrendelet a mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványáról. A kormányrendelet meghatározza azokat, akik igazoltak ezen igazolványra, meghatározza továbbá az igazolvány kiadásának, cseréjének, pótlásának illetve visszavonásának és meghosszabbításának a helyét is.
  • 1977. évi 22-es törvényerejű rendelet a nemzetközileg védett személyek, köztük a diplomáciai képviselők ellen elkövetett bűncselekmények megelőzéséről és megbüntetéséről szól. A törvényerejű rendelet alapja az ENSZ XXVIII. Ülésszakán 1973. december 14-én elfogadott egyezmény. Az egyezményben megfogalmazzák, hogy kik a nemzetközileg védett személyek, milyen bűncselekmények követhetők el ellenük szándékosan, illetve mi a teendő az elkövetőkkel szemben.